Opublikowano

Dlaczego czarny czosnek?

Dlaczego czarny czosnek?

„Czarny”, ponieważ ma czarną barwę ząbków, która powstaje na skutek przemian nieenzymatycznych – reakcji Maillarda. Powstanie melanoidyny i karmelizacja cukrów są właśnie główną przyczyną ciemnej barwy czarnego czosnku. Związki siarki obecne w świeżym czosnku allina, jak również allicyna zostają przekształcone w szereg związków o charakterze przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwrakowym: S-allilocysteina, siarczek diallilu, trisiarczek diallilu i inne.

Czarny czy biały

Pierwsze wzmianki o stosowaniu czosnku jako produktu o charakterze prozdrowotnym zostały stwierdzone już w starożytności. Empiryczne i naukowe doświadczenia dowodzą o jego skuteczności w leczeniu wielu chorób. Natomiast technologia produkcji czarnego czosnku została odkryta zaledwie kilka wieków temu w Korei Południowej, gdzie produkty fermentowane/starzone są powszechnie uznawane za zdrowe.

Prężny rozwój badań naukowych w ostatnich dziesięcioleciach czarnego czosnku dowodzi jego prozdrowotny charakter. Ponadto wpisuje się idealnie w koncepcje zwiększania spożycia produktów roślinnych i stosowania nutraceutyków. Świeży czosnek spożywany jest zazwyczaj w formie przetworzonej oraz w ograniczonych ilościach, ze względu na swój intensywny smak i aromat oraz wywołuje podrażnienia błon komórkowych narządów przewodu pokarmowego. Czarny czosnek natomiast ma przyjemny delikatny smak i z naukowego punktu widzenia nie ma przeciwskazań do jego konsumpcji.

Ponadto czarny czosnek jest bardzo atrakcyjny sensorycznie. Słodki smak, bogaty bukiet zapachowy, przyjemna miękka konsystencja i ciemna barwa, która nadaje daniom atrakcyjny wygląd. Ponadto należy pamiętać, że czarny czosnek jest produktem trwałym, ze względu na zwiększoną kwasowość, niższe pH, wyższą zawartość cukrów prostych oraz znacznie wyższą zawartość antyoksydantów.

Dzień dobry! Nazywam się Anna Tomf-Sarna i jestem doktorantką Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Prowadzę badania naukowe czarnego czosnku i ręczę za produkt czarny czosnek marki PRZETWORY Z NATURY.PL

przetwory z natury.pl