Opublikowano

Pasta z czarnego czosnku

Pasta z czarnego czosnku

Pasta z czarnego czosnku to 100% czarnego czosnku obranego i zmielonego 3-4 mm. Jest to produkt gotowy do spożycia. Nasi klienci chętnie smarują nim pieczywo. My zaś uwielbiamy dodawać go do oliwy z oliwek czy też do majonezu. Wybornie smakuje w połączeniu z papryką chili i świeżą bazylią.

Pasta czy główki – co wybrać?

Pasta z czarnego czosnku to produkt gotowy, nie wymagający obierania tak jak główki. Oba produkty są podobne jednak mogą mieć różne zastosowanie. Z główki możemy uzyskać ząbki, które da się po prostu zjeść, dodać do sałatki, posiekać, zhomogenizować lub zgnieść, zaś pasta ma nieco węższe zastosowanie, jednak pozwala znacznie skrócić czas przygotowywania dań.

Pomysłów na zastosowanie pasty z czarnego czosnku nie ma końca. Podpowiem kilka pomysłów na wykorzystanie tego produktu.

  1. DIP CZOSNKOWY – 1:1 połącz jogurt z majonezem na 100 ml sosu dodaj łyżeczkę pasty z czarnego czosnku. Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj. Możesz też dodać posiekaną papryczkę chili i świeżą bazylię lub kolendrę.
  2. Czekadełko – oliwę z oliwek extra virgin 150 ml, 2 ząbki świeżego startego czosnku, łyżka stołowa pasty z czarnego czosnku, sól i pieprz grubo mielone
  3. Marynata do dań na grilla – 3 łyżki oleju rzepakowego, pół szklanki coca-coli, musztarda francuska 3 łyżki, łyżka pasty z czarnego czosnku, sól pieprz – połącz i marynuj przez 12 godzin przed grillowaniem.

Rośliny z rodziny Alliaceae są bogate w związki siarki, witaminy i minerały, jednak fermentacja czosnku zwiększa dostępność związków bioaktywnych. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy oraz produktów pośrednich reakcji Maillarda, w tym S-allilocysteina nadaje czosnkowi nowy charakter prozdrowotny. Ponadto czarny czosnek, podobnie jak i kiszonki są produktami trwałymi dostępnymi przez cały rok, co potencjalnie zwiększa ich konsumpcję i przyczynia się do poprawy naszej zdrowotności.

Produkty pochodzenia roślinnego zarówno świeże jak i fermentowane/starzone są konieczne w naszej codziennej diecie.

mgr inż. Anna tomf-Sarna
przetwory z natury.pl